top of page

4 Adımda Dijital Reklam Bütçesi Oluşturmak

Güncelleme tarihi: 8 Eyl 2023

Dijital reklam platformlarında en akıllı reklam bütçeleme stratejisi oluşturmak için şu adımların iyi bilinmesi gereklidir: reklamverenin hedefleri, hedef kitlesi ve reklamverenin sektörüne ait swot analizi. Reklam bütçeleme sistemini oluştururken bu adımlara dikkat etmek sistemin temelini doğru bir şekilde inşa etmeye yardımcı olur.


Dijital reklam bütçesi oluşturma görseli

Her reklam platformuna uygun bir dijital reklam bütçesi oluşturmak neredeyse imkansızdır. Çünkü her platformun kendine özgün optimizasyon süreçleri ve bu süreçlere bağlı farklı odak noktaları olabilmektedir.


Bu nedenle her reklam platformuna uygun bir reklam bütçelemesi yapmak demek: günün sonunda her platformun algoritmasını tasarlayan ve geliştiren kişinin siz olacağınız anlamını taşır.


Ama durun bir dakika belki de senaryo düşünüldüğü gibi o kadar da kötü olmayabilir...


Her dijital reklam platformuna uyabilecek bir bütçeleme sistemi yapmak mümkün olmasa da tersine mühendislik yapılarak bu işin kolaylaştırıcı yöntemlerini stratejilere dönüştürmek elbette mümkün.


Ally olarak, sizlere bu süreçte hangi yöntemleri stratejilere dönüştürdüğümüzden bahsetmek isteriz. Sürece rehberlik edecek uygulanması gereken bazı stratejiler aşağıda verilmiştir.


Dijital Reklam Bütçesi Oluşturmak İçin Stratejiler


1. Hedefe dayalı bütçeleme

Reklamverenin belirlediği hedeflere ulaşmak için bütçesini ayırması gerekir. Örneğin, bir reklamverenin amacı, web sitesindeki trafiği arttırmaksa, bütçeyi trafiği artırmak için alınan önlemlere göre ayırabilir.


2. Kampanya başına bütçeleme

Bu stratejide, reklamverenin belirli bir kampanya için bütçesi vardır ve bu bütçe kampanya boyunca harcanır. Bu strateji, kampanya için bütçe kontrolü sağlar ve bütçenin aşılmasını önler.


3. Geri Dönüşüm Odaklı Bütçeleme

Bu strateji, reklamverenin yatırımının geri dönüşümüne odaklanır. Reklamverenin belirli bir bütçeyle ne kadar dönüşüm sağlayacağı hesaplanır ve buna göre bütçe ayarlanır.


4. Rotasyonlu Bütçeleme

Bu stratejide, reklamveren farklı reklam platformları arasında bütçeyi rotasyonlu olarak paylaştırır. Bu strateji, reklamverenin farklı platformlarda nasıl performans gösterdiğini gözlemlemesine ve bütçeyi en etkili şekilde kullanmasına olanak sağlar.


Doğru reklam bütçesi oluşturmak: reklamverenin hedeflerine, hedef kitlesine ve sektöre bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Yukarıda verdiğimiz 4 adımda reklam bütçesi oluşturma stratejileri, reklamverenin hedeflerine, hedef kitlesine ve sektöre göre en uygun bütçeleme stratejisi seçilerek, reklam bütçesi en akıllı ve etkili şekilde kullanılabileceğine bir işarettir.

 

Ally ile markanızı tecrübeli profesyonellere bırakarak güvence altına alın ve bütün bu karmaşık süreci ortadan kaldırırken zaman ve bütçeden tasarruf edin.Комментарии


Комментарии отключены.

Ally Danışmanlık Çözümlerini Keşfedin!

Daha fazla Ally

E-ticaret ve dijital pazarlama ile ilgili trendleri kaçırmayın

Ailemize katıldığınız için tebrik ederiz!

bottom of page